زمین شناس

همانطور که از عنوان “زمین شناس” مشخص است، فردیست که در زمینه ی علم زمین شناسی فعالیت می کند. یک زمین شناس فردیست که با کندوکاو در بخش های مختلف زمین تلاش می کند شناخت بیشتری از سیاره ای که در آن زندگی می کنیم بدست بیاورد و با استفاده از این شناخت راه های بهره برداری از منابع زمین و نحوه ی تعامل با آن را کشف کنیم.

یک زمین شناس غالباً می تواند محلی را که به دنبال نفت، مواد معدنی، آب و … بود را مشخص کند. یک زمین شناس با شناخت فرآیند های مختلف زمین مانند فرآیند تولید و فرسایش خاک می تواند مانع از هدر رفت منابع پر ارزش و حیاتی آن شود.

زمین شناس اطلاعات مورد نیاز خود را از کوه، دشت، دره، ساحل دریا، بستر اقیانوس ها و نقاطی از این قبیل بدست می آورد. زمین شناس برای مطالعه ی کره ی زمین به مشاهده ی عوارض و پدیده های مختلف، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل مشاهدات و اطلاعات خود همت می گمارد. درواقع دفتر کار زمین شناس طبیعت است.

 

زمین شناس نه تنها با حوادثی که امروزه، در سطح و درون زمین رخ می دهد، بلکه با تاریخ و تحولات گذشته ی زمین نیز سروکار دارد. مثلاً او نه فقط به مطالعه ی سنگ ها و کانی ها می پردازد بلکه با توجه به بافت و ساخت و دیگر مشخصات آن ها به شرایط و نحوه ی تشکیلشان پی می برد. آثار و باقیمانده ی جانداران گذشته را که در لابه لای سنگ ها محفوظ مانده اند مطالعه می کند و به این ترتیب زمان و شرایط محیطی تشکیل آن ها را تشخیص می دهد. با بررس ساخت ها و پدیده های مختلف پوسته ی کره ی زمین و تجزیه و تحلیل آن ها به حوادث و تحولات گذشته ی زمین پی می برد و نیروهایی را که دست اندرکار تغییرات کره ی زمین هستند و  آن را شکل داده اند، باز می شناسد.

زمین شناسان در مطالعات خود به سه سوال اساسی پاسخ می گویند:

چه روی داده است؟ چرا روی داده است؟ سوم اینکه چه وقت روی داده است؟

 

 

 


منابع:

۱- زمین شناسی فیزیکی جلد اول – انتشارات دانشگاه پیام نور

۲- مبانی زمین شناسی برای همه – سازمان زمین شناسی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست